Бордюг Сергій Миколайович займається фермерським господарством з 1995 року. За ці роки створили ФГ «Фортуна», «Надія», а зараз розвивають ФГ «Дмитрівський сад». Вже багато років Сергій разом із своєю родиною займається садівництвом. Ще в радянські часи села Дмитрівка і Осипенко славилися своїми яблуневими садами, тому саме цей напрямок розвиває і вдосконалює родина Бордюг.

"Ми займаємося вирощуванням, частковою переробкою і реалізацією яблук з 1995 року. Починали з братом, засадили відразу 52 гектара саду, а сьогодні додали ще 26 гектарів.”

Сади – дуже перспективний бізнес, тому що клімат регіону, де розташоване господарство Сергія, оптимальний для вирощування яблук. Зараз, навіть на невеликих ділянках землі розміром 5-10 гектарів, можна розвивати прибуткове садівництво. Своєчасна обробка рослин від шкідників і несприятливих кліматичних умов дозволяє нашому фермерському господарству задовольняти попит споживачів на здорову, екологічно чисту продукцію.

Для успішного ведення діяльності тільки завжди не вистачає обігових коштів на придбання техніки та устаткування. Тож, допомогою стає підтримка міжнародних проектів, таких, як канадський проект UHBDP.

З Канадським проектом сім’я Бордюг почала співпрацювати з 2013 року, тобто майже з самого початку його існування і відразу мала плідний результат. Відвідували інформаційні заходи, а також обґрунтували необхідність покупки трактора для успішного ведення фермерського господарства.

«Ми подзвонили до представництва Канадського проекту, розповіли про необхідність трактору. Підготували документи – паспорт, ідентифікаційний код і держ акт на земельну ділянку. Потім заповнили анкету і нам сказали чекати 5 днів. Вже через 5 днів підтвердили видачу кредиту на транспортний засіб. Після чого ми оплатили 35 % вартості трактора, а решту отримали від Проекту. Приблизно через рік ми повернули половину вартості. І незабаром повністю погасили заборгованість. Потім канадський проект нам видав документ про те, що ми виконали всі умови без порушень і претензій. І на сьогоднішній день ми продовжуємо активно співпрацювати з Проектом. Нещодавно отримали допомогу з метеостанцією», - розповідає Сергій.

За допомогою Проекту фермер також зміг вирішити проблему прогнозування погоди. Саме через неякісні прогнози аграрій може втратити більшу частину врожаю, не встигнувши вчасно змінити план поливу або підживлення рослин. Сергію Бордюгу була надана метеостанція, яка була розташована в саду фермера і наразі покриває зону в радіусі 30 метрів. Метеостанція дає прогноз з точністю 99% і виключає можливість впливу людського фактора при замірах. Зараз встановлене обладнання дозволяє отримувати важливі для господарства дані: температуру, вологість повітря, кількість опадів, рівень сонячної радіації, напрямок і швидкість вітру. До фермерського господарства поступають запити від інших господарств на отримання коду доступу до станції, який планують роздати для більш масштабного її використання.

“Метеостанція працює ще на прогноз погоди. Програмне забезпечення дозволяє нам своєчасно планувати терміни обробки саду від шкідників, від несприятливих погодних умов і видає рекомендації по використанню діючої речовини та дози його застосування. Дуже просто і нам не потрібно нічого винаходити!”

У господарстві працює міні лінія по виробництву яблучного соку прямого віджимання. Сергій разом з родиною реалізує яблука першого сорту, а сировину з деякими пошкодженнями використовують для виробництва соку.

На сьогоднішній день в групі фермерів, що об'єднались для спільного вирощування яблук, знаходиться близько 90 гектарів землі, на якій вирощують різні сорти яблук. Спеціалісти канадського проекту UHBDP допомагають отримати якісні агрономічні консультації, допомагають з аналізами ґрунту, води, розповідають про сучасні засоби захисту садів. Такі послуги та інформація зазвичай дуже коштовні, але для Сергія та інших учасників проекту UHBDP спеціалісти та консультанти надають інформацію безкоштовно, дозволяючи економити значні кошти для розвитку власної справи.

«Дуже корисними є консультації агронома, і окремої подяки заслуговує лабораторний аналіз, який є досить коштовною процедурою для нас. Збираються листя зі всього саду і завдяки унікальному обладнанню робиться експрес-аналіз, який дає можливість з’ясувати чого не вистачає деревам сьогодні. Така послуга коштує приблизно 3000 доларів. А ми в цьому році маємо отримати результат такого дослідження за рахунок канадського проекту», - розказує Сергій.

Дмитрівські яблучні сади – це наукова база для студентів Мелітопольського університету і Бердянського інституту техніко-харчової промисловості. Саме тут отримують освіту садоводи, агрономи, технологи. Їх практичні заняття проходять на території садівництва. А також вони тут використовують останні нові технології. Тобто все, що сьогодні актуально в садівництві.

Незабаром в Україні має вступити в силу закон «Про кооперацію», тоді можливо буде більш активно відбуватися процес створення кооперативів. Поки що у більшості фермерів йде підготовчий процес, в якому часто допомагають представники організації “Агротаврія”, як партнери проекту UHBDP в Запорізькій області.

«Кооператив має заробляти гроші і сплачувати податки. Але такої системи не існує в світі. Хто має бажання, створює прибутковий кооператив і працює. А нам українським господарям потрібен безприбутковий кооператив. Нас зібралась група садоводів і нам потрібен один холодильник, тобто ми маємо побудувати один капітальний для всіх. Така система працює по всьому світу. Потрібно взяти кредит, з яким має допомогти держава. І так ми маємо отримати кооперативний холодильник. Потім кожен учасник процесу використовує обладнання, але воно окремо не приносе прибутку. Лише допомагає заробляти кожному гроші. А наша держава не підтримує таку систему», - говорить фермер.

Все це визиває недовіру серед учасників процесу, які не мають бажання об’єднуватися в кооперативи.

Наш учасник Проекту Сергій Бордюг разом із однодумцями створили кооператив завдяки своєму багаторічному досвіду в даній сфері і підтримці спеціалістів Проекту. В Бердянському районі (Приморський та Чернігівський райони) існує лише єдине садівництво в Дмитрівці, тож в Сергія та його родини дуже сильні позиції як аграрія, які допомагають об’єднати фермерів навкруги. За допомогою такого об’єднання в групу, фермери можуть приймати участь в спеціальних програмах проекту UHBDP, закуповувати добрива та інші засоби виробництва зі знижкою за допомогою сервісу “е-ваучер”.

«Нам зараз дуже актуальна покупка хімічних препаратів обробки добрив, тари, зберігання продукції, переробка яблук завдяки експериментальному пресу. Тобто всі ці проблеми вигідно вирішувати в кооперативі, тому що вартість їх буде значно нижче», - констатує фермер.

До кооперативу «Дмитрівські сади» входить 11 офіційних учасників. Вони мають свій логотип, який допомагали створювати спеціалісти канадського проекту. Також за допомогою Проекту був створений рекламний відеоролик, який впливає на розповсюдження інформації про господарство Сергія в мережі Інтернет, соціальних мережах і тим самим поширює коло клієнтів, привертає увагу покупців та дозволяє знаходити нові ринки збуту для продукції господарства.

За тримісячний сезон збору зимового врожаю яблук було виготовлено і реалізовано близько тони соку в день, тобто 200-300 тон за сезон.

“Конкурентів у нас в районі немає, ми ціни диктуємо самі і вільно продаємо свої яблука на ринку. Зберігаємо продукцію у власних холодильних камерах, продаємо оптом і в роздріб. Ціна дуже низька, запрошуємо до співпраці всіх зацікавлених осіб. Сьогодні яблуко у нас в саду відпускається по 12 гривень за кілограм. Наша продукція дуже затребувана, особливо в селах через віддаленість від великих супермаркетів і ринків, а в середньому сім'я на зиму запасає 2-3 ящика яблук. Тому і кажу, що села вимагають яблука.”

Бордюг Сергій Миколайович неодноразово приймав участь у державній програмі, яка компенсує витрати на висадку молодих дерев. Він розповсюджував інформацію серед фермерів про те, що існує підтримка агросектору України. Завдяки купівлі саджанців у місцевого Мелітопольського розплідника, він мав змогу придбати якісні саджанці та оновити свої сади більш привабливими на ринку сортами. Розширення та оновлення господарства Сергій планує продовжити й в наступних роках і сподівається на подальшу підтримку й супроводження спеціалістів проекту UHBDP.

«Канадський проект є дуже важливим і корисним етапом в сільськогосподарській сфері. Він дозволяє відкривати нові можливості, втілювати в життя існуючі ідеї і користуватися досвідом спеціалістів зі всього світу. Окремої уваги заслуговує система Є-ваучеру, яка дозволяє заощаджувати на товарах першої необхідності для успішного розвитку садівництва.»