Як відомо, сучасна глобалізація покликана задовольнити найвибагливіші потреби якомога більшого кола людей. При цьому під загрозу витіснення і знищення потрапляє велика кількість видів та підвидів диких тварин і рослин, особливо сильно це явище видно у сільському господарстві на масивних монокультурах.

Поліпшити взаємини між сільським господарством та навколишнім середовищем можна за допомогою розширення сфери альтернативного сільського господарства. Однією з альтернативних сільськогосподарських технологій є біодинамічне сільське господарство.

Біодинамічне землеробство - одне з найбільш розвинених та перспективних напрямків альтернативного сільського господарства в Європі. Назва "біодинамічний" вказує на специфіку принципів, покладених в основу цього методу. Цей термін виник з двох грецьких слів: "біос" - життя і "динамічний" - той, що знаходиться в процесі руху, зміни. Робота з живими рослинами, що ростуть на ґрунті, повному життя, передбачає вплив, головним чином, на первинні процеси, що формують і підтримують життя.

Біодинамічний метод ведення сільського господарства виник на основі порад і інструкцій, які доктор Штейнер дав групі фермерів і садівників в останні роки свого життя. Рудольф Штейнер (нім. Rudolf Steiner, 1861-1925) відомий як засновник антропософії (грец. - "мудрість людини") - філософського напряму, який розглядає духовну сутність людини і навколишнього світу з наукової точки зору.

Біодинаміка звертає особливу увагу на конкретні умови кожної виробничої одиниці, кожної ферми, перш за все на характер і особливості існуючої там екосистеми, які повинні максимально враховуватися і використовуватися на практиці. Для цього потрібен певний мінімум знань, як в області біології, так і астрономії.

Біодинаміка вперше в світовій практиці відмовилася від застосування зовнішніх для сільського господарства речовин - мінеральних добрив, отрутохімікатів і з'явившихся пізніше гормональних препаратів і антибіотиків. Натомість вона застосовує натуральні фертилізатори - екскременти тварин, сівозміни, мульчування тощо. Для боротьби зі шкідниками використовуються витончені методи розведення і стимулювання їх природних ворогів.

Основу біодинамічного землеробства складають два принципи. Перший - ґрунт є живим тілом. Другий - всі процеси на Землі знаходяться під впливом космічних тіл, які землероб повинен враховувати в своїй роботі, так як космос є джерелом життєвої енергії. Перший принцип знайшов своє відображення в системі догляду за ґрунтом. Сюди входять добрива - тільки органічні, головним чином, компост, сівозміна тощо. Другий принцип знайшов своє відображення в організації всіх робіт відповідно до біодинамічного календаря, що враховує не тільки фази Місяця, але і положення Місяця, Сонця і всіх планет.

Найзагадковішою частиною біодинамічного землеробства є біодинамічні препарати, які суворо за вказівками Штейнера роблять з різних рослин, гною та кварцу і особливим чином піддають ферментації в землі. Одними з них обприскують ґрунт до посіву або посадки рослин - для активізації росту коренів і життєдіяльності ґрунтових організмів. Іншими обприскують листя для стимуляції фотосинтезу і поліпшення якості плодів. Є препарати, які розроблені для внесення в компостну купу. Біодинамічні препарати не дають прибавки врожаю. Вони покращують його якість, роблять рослину більш здоровою і стійкою до хвороб та шкідників, подовжують зберігання продукції.

Біодинамічні препарати діляться на дві групи: польові та компостні.

Польові препарати мають позначення № 500 і № 501. Препарат № 500 виготовляється з коров'ячого гною і поміщається в коров'ячий ріг (він акумулює космічне випромінювання), який на всю зиму закопується в землю на певну глибину. Препарат № 501 впливає на ріст і розвиток рослин, збільшує фотосинтез в листі і стеблах, стимулює дозрівання плодів. Ним потрібно обприскувати рослини влітку, коли вони тільки ростуть.

Компостні препарати № 502 - 507 готують з квітів деревію, ромашки, кропиви, кори дуба, квітів кульбаби і валеріани. Вони беруть участь в перетворенні процесів розкладання в бік утворення стабільного гумусу, тому застосовуються для добавки в компости, гній, рідкі органічні добрива. Препарат № 508 виготовляється з хвоща: 1 г сухої трави хвоща заливається літром холодної води і кип'ятити 15 хвилин. Після того як відвар охолоне, він готовий для обприскування. З метою профілактики їм слід обробляти ґрунт з підвищеною вологістю для попередження грибкових захворювань.

Застосовують їх для обробки ґрунту і рослин в гомеопатичних дозах не як добрива, а як джерела специфічних випромінювань, що несуть в собі космічну інформацію. Практика показала, що при внесенні в компост препарати прискорюють і гармонізують процеси компостування. При внесенні в ґрунт - стимулюють ґрунтові мікробіологічні процеси і ріст коренів. При обробці рослин - стимулюють фотосинтез і покращують якість плодів. Біодинамічні препарати збільшують стійкість рослин до несприятливих умов, шкідників і хвороб і покращують збереженість врожаю.

Можна вірити або не вірити в доцільність використання рецептів Штейнера, проте всі, хто знайомий з продуктами біодинамічного землеробства, одностайно визнають їх неперевершені смакові якості, аромат і колір. Біодинамічне продовольство не тільки смачніше виробленого традиційним сільським господарством, але і в значно більшій мірі стимулює життєву активність людей.

На Заході біодинамічне землеробство відомо досить широко, особливо в тих колах населення, де люди розуміють, що основа всього - Земля. Без сільськогосподарської продукції життя неможливе. Знак якості біодинамічної продукції - Деметра - грецька богиня родючості. Для господарств отримання цього товарного знака - перш за все, підвищені вимоги до обробки землі, до утримання та годівлі тварин і виконання багатьох інших умов. Біодинамічною може бути також м'ясна і молочна продукція, кава, чай тощо.

Cвітовий досвід показує, що розвиток альтернативного сільського господарства сприяє не тільки екологічному оздоровленню сільгоспугідь, але й вирішенню соціальних проблем сільської місцевості. Частка ручної праці при використанні біодинамічних методів виробництва сільгосппродукції на 50% вище в порівнянні з індустріальним сільським господарством, що забезпечує більш високу зайнятість населення. До того ж, на відміну від інтенсивного сільського господарства, де велика частина прибутку припадає на частку торгівлі, доходи при органічному землеробстві перерозподіляються на користь селянства. Крім того, розвиток органічного сільського господарства сприяє збереженню біорізноманіття.

Багато хто вважає біодинамічне землеробство “кроком назад у минуле”: від індустріального виробництва до мануфактурного. Але біодинамічне землеробство - це віртуозна технологія сільськогосподарського виробництва. І це не відкат назад, а радше перехід на новий якісний виток, до технологій майбутнього.

Джерела: