Ви що-небудь чули про біочар? Для більшості садівників це новий термін. А от стародавні фермери Амазонії у доколумбівській Америці активно його використовували. То що таке біочар?

Це приготоване особливим чином деревне вугілля, яке додають в ґрунт для поліпшення родючості. Вугілля в сільському господарстві традиційно використовують корінні народи Західної Африки і, за деякими недостовірними даними, в тропічних лісах Амазонки. Є гіпотеза, що біочар здатний значно підвищити врожайність ґрунту і одночасно знизити кількість вуглекислого газу в атмосфері планети.

Випробовування біочару в Австрії

Як біочар покращує ґрунт?

Біовугілля - пористий матеріал, який можна поставити в один ряд з перлітом по ефективності утримання води. Його пори стають місцем існування для ґрунтової біоти, і його внесення може бути одним з етапів «терраформувания». Вуглець у біочарі дуже стабільний і залишається в ґрунті протягом десятків років, зв'язуючи і утримуючи мікроелементи і мінерали, поки не віддасть їх корінням рослин за допомогою симбіотичних бактерій. У місцях з проливними дощами - це безцінна властивість для добрива, яка до того ж є перешкодою ерозії і забруднення підземних вод.

Як виробляють біочар?

Організація, що забезпечує екологічні стандарти для біовугілля International Biochar Initiative, називає процес його виробництва «перетворенням сільськогосподарських відходів в підсилювач ґрунту». Біочар так само створюється в результаті природних пожеж, або штучно створеним пиролизом (без доступу кисню):

«Органічні відходи, такі як тріска і гілки, побічні продукти сільського господарства, спалюються в безкисневих камерах, утворюючи масло, синтетичний газ і твердий залишок, що нагадує деревне вугілля. Високопористий вид деревного вугілля, що діє як фільтр для поглинання шкідливих хімічних речовин і з'єднань, пропускає корисні поживні речовини.» The Yale School of Forestry & Environmental Studies.

Є свідчення, що ґрунти Амазонії, поліпшені ще фермерами доколумбівської епохи, все ще зберігають родючість і містять до 35% свого органічного вуглецю у формі біовугілля. Штучно збагачені біоуглеродом 2000 років тому ґрунти містять більше води і поживних речовин у доступній для рослин формі. Склад добрива в амазонських чорноземах terra preta був імовірно таким: вугілля + кістки + гній.

В Україні біочар може коштувати близько $ 0,3 за л. Це добриво має своєрідну пористість, що забезпечує затримку поживних речовин і вологи в ґрунті, створює транспортний шлях для мікоризи (грибниці, що розвивається на корені рослини і поліпшує його врожайність). В середньому, біочар підвищує родючість ґрунтів на 30% відсотків від попереднього рівня, але це потребує додаткових досліджень.

Висновки, сформовані в науковому журналі Plos One 2013 р.:

Недоліки біочару, озвучені проф. Johan Six, Швейцарська вища технічна школа Цюріха: