Ви що-небудь чули про біочар? Для більшості садівників це новий термін. А от стародавні фермери Амазонії у доколумбівській Америці активно його використовували. То що таке біочар?
Це приготоване особливим чином деревне вугілля, яке додають в ґрунт для поліпшення родючості. Вугілля в сільському господарстві традиційно використовують корінні народи Західної Африки і, за деякими недостовірними даними, в тропічних лісах Амазонки. Є гіпотеза, що біочар здатний значно підвищити врожайність ґрунту і одночасно знизити кількість вуглекислого газу в атмосфері планети.
Випробовування біочару в Австрії
Як біочар покращує ґрунт?
- Внесення біочару покращує фізико-хімічні властивості ґрунту (підвищення рН з 3,9 до 5,1);
- Збільшення середньозваженого діаметра (MWD) ґрунтових агрегатів з 2,6 см до 4,0 см);
- Швидкість ерозії знижується на <50%. Дані отримані при внесенні 5% біочара від загальної маси ґрунту (CATENA Soil Science, China, 2013).
Біовугілля - пористий матеріал, який можна поставити в один ряд з перлітом по ефективності утримання води. Його пори стають місцем існування для ґрунтової біоти, і його внесення може бути одним з етапів «терраформувания». Вуглець у біочарі дуже стабільний і залишається в ґрунті протягом десятків років, зв'язуючи і утримуючи мікроелементи і мінерали, поки не віддасть їх корінням рослин за допомогою симбіотичних бактерій. У місцях з проливними дощами - це безцінна властивість для добрива, яка до того ж є перешкодою ерозії і забруднення підземних вод.
Як виробляють біочар?
Організація, що забезпечує екологічні стандарти для біовугілля International Biochar Initiative, називає процес його виробництва «перетворенням сільськогосподарських відходів в підсилювач ґрунту». Біочар так само створюється в результаті природних пожеж, або штучно створеним пиролизом (без доступу кисню):
«Органічні відходи, такі як тріска і гілки, побічні продукти сільського господарства, спалюються в безкисневих камерах, утворюючи масло, синтетичний газ і твердий залишок, що нагадує деревне вугілля. Високопористий вид деревного вугілля, що діє як фільтр для поглинання шкідливих хімічних речовин і з'єднань, пропускає корисні поживні речовини.» The Yale School of Forestry & Environmental Studies.
Є свідчення, що ґрунти Амазонії, поліпшені ще фермерами доколумбівської епохи, все ще зберігають родючість і містять до 35% свого органічного вуглецю у формі біовугілля. Штучно збагачені біоуглеродом 2000 років тому ґрунти містять більше води і поживних речовин у доступній для рослин формі. Склад добрива в амазонських чорноземах terra preta був імовірно таким: вугілля + кістки + гній.
В Україні біочар може коштувати близько $ 0,3 за л. Це добриво має своєрідну пористість, що забезпечує затримку поживних речовин і вологи в ґрунті, створює транспортний шлях для мікоризи (грибниці, що розвивається на корені рослини і поліпшує його врожайність). В середньому, біочар підвищує родючість ґрунтів на 30% відсотків від попереднього рівня, але це потребує додаткових досліджень.
Висновки, сформовані в науковому журналі Plos One 2013 р.:
- Вивчення біочару ще дуже молода область, що відбивається у відсутності стандартів і нерівномірному розподілі досліджень по тематичним областям.
- Необхідні польові випробування стабільності добрива в залежності від клімату, складу ґрунтів і способу виробництва вугілля.
- Ми все ще не знаємо, як виробництво, транспортування, і внесення біочару впливають на екосистему в цілому.
- Оптимістичні заяви про користь біочара для навколишнього середовища різко контрастують з обмеженою кількістю досліджень його впливу.
Недоліки біочару, озвучені проф. Johan Six, Швейцарська вища технічна школа Цюріха:
- У деяких випадках врожайність може знижуватися через сорбції води і поживних речовин біочару, що знижує доступність цих ресурсів для сільськогосподарських культур. Було також показано, що Біочар уповільнює проростання.
- Абсорбція пестицидів і гербіцидів може знизити їх ефективність.
- Деякі біовугілля можуть виступати в якості джерела забруднень, таких як важкі метали, леткі органічні сполуки, поліциклічні вуглеводні і розчинений органічний вуглець.
- Видалення рослинних залишків, таких як стебла, листя і насіннєві коробочки, які будуть використовуватися для виробництва біочара, може погіршити загальний стан ґрунту, зменшивши кількість ґрунтових мікроорганізмів і порушивши колообіг внутрішніх поживних речовин.
- В ґрунтах з високим pH (лужними) підвищення pH небажано, оскільки сільськогосподарські культури потребують тільки певний діапазон pH ґрунту.