Захід був організований Департаментом АПР Миколаївської облдержадміністрації та дирекцією всеукраїнського журналу «АгроPRO» за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва та БФ «ЛАСКА».

[widgetkit id=403]

- В Україні найцінніше, що залишилося - це земля. З одного боку, з'явилося багато хлопчиків і дівчаток, які ходять по Україні та збирають чужі врожаї, з іншого боку, ми прийшли до такої ситуації, коли вільної землі немає й розширюватися нікуди. Якщо головним завданням вчорашнього дня було, як правильно посадити та виростити врожай, то завдання сьогоднішнього дня - зберегти землю, щоб основний засіб вашого виробництва з-під вас не витягли, - каже Олександр Норочевскій, адвокат, радник ГО «Аграрний союз України» із земельних і правових питань.

Головний редактор журналу «АгроPRO» Ельвіра Ткачова доповнює:

- Юристи однієї відомої компанії заявляють, що можуть забрати землю у будь-якого сільськогосподарського підприємства, це пов'язано з тим, що юридично сільгоспвиробники менш обізнані, юристи це знають і цим користуються. За оцінками експертів, якщо минулого року рейдерство носило бандитський характер, то сьогодні, багато хто прогнозує, воно буде носити юридичний характер. Будуть шукати в ваших договорах, де що не так, щоб в юридичному порядку визнати ці договори недійсними.

Олександр Норочевскій каже, головна проблема договорів оренди землі в тому, що старі реєстри Держкомзему і новий Державний реєстр речових прав на нерухоме майно не збігаються:

- Захистіть себе від таких сюрпризів, як візит сторонніх людей, які скажуть: «У нас зареєстровані договори на вашу землю, будьте ласкаві, звільніть її». Навіть якщо ви покажете, що у вас є договори, зареєстровані в Держкомземі, вони запропонують вам судитися та зберуть ваш урожай. Так, держава нас не зобов'язує старі договори, які зареєстровані раніше в Держкомземі або сільрадах, повторно реєструвати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, але я настійно раджу обов'язково проведіть реєстрацію всіх договорів оренди землі в новому реєстрі. Таким чином ви виключіть можливість реєстрації на цю земельну ділянку будь-якого іншого договору. Другий момент. В одному з районів Дніпропетровської області я побачив просто страшну ситуацію в Держкомземі. Виявляється, реєстратори Держкомзему при реєстрації договорів оренди землі ставили відмітки про реєстрацію тільки на договорах, а земельну книгу ніхто не заповнював. Вони взагалі не реєстрували договори оренди землі, по земельній книзі записів не було! Після того, як у Держкомзему забрали повноваження проведення державної реєстрації договорів оренди землі, структура реорганізовувалася, змінювала назву, вже заднім числом писати стало неможливо. Так, цілий сільськогосподарський район з авторитетними, шанованими підприємствами реально відразу опинився легкою здобиччю для рейдера середньої руки.

Доповідачі також приділили увагу договорам оренди землі, відліку терміну дії, особливості їх складання, розповіли як убезпечити свої права користування, познайомили зі змінами у правилах використання земель, власники яких померли (відлік терміну на поновлення договорів оренди таких земельних ділянок, судова практика, визнання спадщини від померлого), з ризиками орендаря у випадках, коли орендодавці не отримують орендну плату, зробили огляд судової практики з актуальних питань використання земельних ділянок державної, комунальної та приватної форм власності.

Спікери відповіли на актуальні питання щодо запровадження електронної системи управління ризиками при адмініструванні ПДВ (системи автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.

Про те, що земельно-правові питання актуальні, свідчило кількість слухачів в залі. Захід був розрахований на 130 учасників, але з усією Миколаївській області приїхало понад 200 сільгоспвиробників.