Для нормального росту рослин в теплиці полив грає ключову роль, адже інших джерел води просто немає. Щоб не бігати постійно і не витрачати час на зрошення грядок вручну, простіше і зручніше зібрати автоматичний полив, тим більше що всі компоненти для цього в великому асортименті можна знайти в будівельному гіпермаркеті, господарському магазині або інтернет-магазині, що спеціалізується на садово-парковому обладнанні.

Щоб визначити потрібний набір компонентів, нижче описані особливості автоматизації поливу в залежності від типу зрошення і ступеня автоматизації.

 Що потрібно для автоматизації поливу?

Щоб повністю виключити зі свого розкладу щоденний полив теплиці і при цьому забезпечити рослинам ідеальні умови для зростання, потрібно:

  1. Змонтувати розподілену систему форсунок для дощування, крапельного або внутрішньо ґрунтового поливу.
  2. Замість звичайних вентилів встановити електромагнітні клапани та встановити силові реле для управління насосом.
  3. Підібрати оптимальний спосіб управління.

У підсумку вийде система поливу, яку досить один раз налаштувати і лише час від часу перевіряти її працездатність.

Обов'язково при встановленні такої системи потрібно включити в схему фільтри грубого і тонкого очищення, щоб убезпечити клапани, запірні клапани і форсунки від забруднень і передчасної поломки.

Крапельний полив

Поливається кожна рослина в теплиці шляхом поступового зрошення ґрунту безпосередньо біля стовбура. Крапельний полив – це низьконапірна система. Щоб підтримувати потрібний тиск в трубах і шлангах, використовується накопичувальна ємність, піднята над рівнем ґрунту, редуктор або насос, що не перевищує заданий поріг по тиску.

Для автоматизації поливу досить використовувати електромагнітний клапан, підключений до програмованого блоку управління, або клапан з таймером для кожної зони поливу. Для накопичувальної ємності потрібно забезпечити безумовне наповнення за допомогою датчика рівня або поплавкового клапана.

Важливо, щоб клапани, особливо поєднані з таймером, підтримували роботу з нульовим тиском води, так як тиск в системі крапельного поливу рідко досягає позначки вище 3-4 бар.

Дощування

Потрібно автоматизувати у напірну систему зрошення з розподіленою сіткою форсунок. Для одночасного поливу всієї теплиці досить включати і вимикати подачу води до форсунок. Є два варіанта:

У теплиці можуть одночасно вирощуватися кілька культур, для яких слід підбирати свій режим поливу, відмінний від інших. Буде потрібно вже кілька керованих клапанів для кожної групи форсунок. Аналогічний висновок для теплиць великої площі, в яких одночасний полив неможливий, так як напору, що створюється насосом, буде недостатньо для роботи всіх форсунок одночасно.

Дощування має на меті активне зрошення великим вмістом води, так що час одноразового поливу складає всього 1-15 хвилин. Для управління клапанами краще використовувати блок управління або таймер з можливістю задавати початок поливу в залежності від часу доби і дня тижня.

Способи управління автоматичним поливом

Ступінь автоматизації поливу в теплиці безпосередньо залежить від функціональності блоку управління. Раніше вказувалося, що управління може здійснюватися таймером або пультом управління. До них можна додати також GSM-модулі і систему «розумний будинок». Залишається вибрати оптимальний варіант.

Розглянемо найпростишу систему – таймер

Використовуватися можуть як механічні, так і електричні таймери, які за встановлених тимчасових затримок здатні управляти клапаном. Таймери для поливу об'єднані з керованим клапаном. Найчастіше працюють на двох пальчикових батарейках АА, яких вистачає приблизно на 1000 циклів включення і виключення. Монтуються в розрив трубопроводу, що подає.

Прості моделі таймерів розраховані на установку всього двох параметрів:

  1. Тривалість поливу (інтенсивність). Найчастіше регулюється в межах від декількох хвилин до 3-4 годин.
  2. Часовий інтервал між поливами. Стандартний діапазон 1-48 годин.

Цього цілком достатньо для організації крапельного поливу, в якому досить визначити періодичність поливу. Однак для різних етапів росту рослин в теплиці доведеться коригувати установки.

Таймери з можливістю програмування також розраховані на управління однією зоною поливу, але при цьому можна задавати декілька відмінних програм, які зберігаються в незалежній пам'яті пристрою. Можна задавати кілька типів поливу з різною періодичністю, прив'язувати полив до часу доби або днів тижня, створювати докладний розклад.

Важливі характеристики при виборі таймера: