Вони здатні приваблювати до себе зрілих особин. У природних умовах атрактантами мають комахи, павукоподібні, нематоди, ракоподібні, ссавці, риби, водорості.

Для атрактантів характерна сувора специфічність. Вони здатні залучити виключно певний вид тварин або комах Вперше вони були виявлені майже 55 років тому при вивченні самки тутового шовкопряда. Через кілька років, в Інституті хімії почали займатися синтезом атрактантів. Тоді, вдалося отримати атрактанти значної кількості видів комах. В основі атрактантів, до яких чутливі тварини, лежить вплив на їх хеморецептори.

Вони широко застосовуються як приманка для численних шкідників сільськогосподарських рослин. Використання пасток з атрактантами дозволяє не тільки проводити нагляд за поведінковими особливостями і чисельністю шкідників, а й ефективно виконувати їх масовий вилов або знищення.

Різновиди

Існує кілька видів атрактантів. Найбільш поширений - статевий вид. Він дуже привабливий для осіб протилежної статі. Статевий вид виділяється самками і відноситься до статевих феромонів, що є біологічно активними речовинами. Дуже багато типів статевих атрактантів вдалося охарактеризувати, а потім і виконати синтез аналогів в лабораторних умовах.

Ще одним видом є харчові атрактанти. Вони служать джерелом харчування і широко застосовуються для боротьби з мухами і тарганами. У цьому випадку, як правило, використовуються рідкі форми харчових атрактантів: квас, патока або цукровий сироп з додаванням інсектицидів.

Сухими харчовими формами можуть бути пластівці з кукурудзи, овочі і плоди, хліб, які в певних пропорціях доповнюються дустом інсектицидів. Дуже цікавою формою став газоподібний варіант атрактантів. До них відноситься вуглекислий газ, який привертає комарів, кліщів і мошок. Знаходять застосування і світлові пастки з ультрафіолетовими променями.

Розробляються і застосовуються також атрактанти-субстрати для залучення самок на кладку яєць або сприяють залученню особин до гнізда або сім'ї. Варто відзначити, що деякі хімічні сполуки теж мають атрактивні властивості. Це стосується вуглекислого амонію, складних феніловий ефірів, амінів.

Правила і методи використання

Речовини, що володіють атрактивністю, використовують в процесі обстеження території на зараженість або з метою безпосереднього знищення шкідників. Для цього проводиться обробка площ за допомогою приманок з додаванням інсектицидів. При застосуванні на обмежених площах, комбінації атрактантів та пасток допомагають знизити чисельність шкідників нижче порогових показників шкідливості.

Такі препарати легко наносяться на вже отруєні препаратами ловчі дерева. Їх дія посилюється багаторазово, а сконцентровані на дереві шкідники знищуються за допомогою спеціальних інсектицидів. Іншим методом використання атрактантів є насичення атмосфери. З цією метою застосовуються виключно статеві атрактанти або феромони. Вони пригнічують нормальну поведінку комах, яких привабив феромон. Результатом насичення атмосфери феромонами стає дезорієнтація комах у просторі та зниження чутливості вловити на такому фоні додаткову кількість феромону, який виділяється статевим партнером. В результаті самці і самки позбавляються можливості зустрітися і провести паровування.

Цей підхід є дієвим незалежно від чисельності шкідника. Харчові види атрактантів ефективні як в пастках, які фіксують шкідливих комаха, так і в якості своєрідної приманки для концентрації в певному місці корисних паразитичних видів і природних хижаків.

Популярні інсектициди, що містять атрактанти

Дуже перспективним напрямком є ​​застосування інсектицидів з вмістом атрактантів. Сучасні інсектициди є новими групами препаратів біогенного походження. Вони являють собою аналоги природних сполук, які містяться в живих організмах. Відносяться до біологічних пестицидів і біологічно активним сполукам, які виконують функції регулювання розвитку шкідливих організмів. Дуже популярні пастки для яблуневої плодожерки. Вони складаються з клею і статевого атрактанта яблуневої плодожерки.

Атрактанти своїми руками

Найпростіші пастки з атрактантами легко виготовити самостійно. Для такої пастки потрібно придбати феромонний препарат, який розміщується посеред липкої стрічки. Такі феромонні випарники можна розвішувати на садових деревах, що буде дезорієнтувати самців. Ефективним і простим методом є заманювання самців в квадратні пастки, зроблені з пакетів соку. Всередину таких пасток поміщають просочені феромонами губки. Це не дає самцям змоги зробити паровування і яйця шкідників гинуть незаплідненими.