Тепличний бізнес в Україні набирає небаченої популярності. В значній мірі це стосується невеликих домогосподарств. На півдні країни важко уявити село, в якому б не було господарства з парником або теплицею. Такий бум на закритий ґрунт зумовлений можливістю трохи раніше вийти на ринок зі своєю продукцією та отримати значний прибуток навіть з невеликої площі. Але чи такий вже закритий ґрунт - “закритий”?

Уявіть, що ваша теплиця - це маленька екосистема. Вона отримує сонячне світло та тепло; ви вносите в неї добрива, насіння, ЗЗР, поливаєте водою, яка утворилася за межами теплиці та провітрюєте повітрям ззовні. Відтак, теплиця - це відкрита екосистема, на яку постійно впливають фактори зовнішнього середовища.

Не всі фактори, як ви вже здогадалися, однаково корисні. Навкруги є безліч шкідливих комах, які залюбки поласують вашими рослинами. Якщо вони почули запах ваших культур, вони спробують потрапити всередину теплиці. Найпростіше для них - зробити це крізь великі отвори у фрамугах, які тепличники зазвичай відкривають для провітрювання у спекотну пору року.

Експоненціальне збільшення популяції при відсутності лімітуючих факторів, Одум

Деяка кількість шкідників постійно живуть у вашій теплиці. Однак, найбільшої шкоди приносять саме нові особини, що потрапляють ззовні. Ці “новобранці” кочують з відкритого ґрунту у закритий, нарощуючи кількість своєї популяції. А відбувається це саме через систематичне вирощування монокультур в одному районі. Чим більше їжі - тим більше шкідників, чим більше шкідників, тим складніше їх контролювати у теплиці. Якщо шкідники мають безперешкодний доступ до ваших культур, ви будете вести боротьбу не тільки з популяцією вашої теплиці, а й з популяцією всього населеного пункту! Ось чому важливо потурбуватися про створення бар’єру та зробити ваш закритий ґрунт більш ізольованим.

Відсутність фізичного бар’єру робить будь-яку боротьбу зі шкідниками малоефективною

Встановлення антимоскітних сіток на фрамугах теплиці може покращити ситуацію зі шкідниками. Варто потурбуватися, аби вони були не тільки на фронтонах, а ще й на бокових стінках теплиці, на всю її довжину. Тільки так можливо забезпечити необхідну циркуляцію повітря у теплий період. Тепличні сітки бувають з наступним розміром клітинок, чим менше отвір, тим краще він захищає від шкідливих комах:

Але що робити, коли починається спека?

Антимоскітні сітки мають бути на бокових стінках теплиці

По-перше, слід забілювати дах теплиці або натягувати тіньову сітку над теплицею на висоті 10-20 см над коньком теплиці. По-друге, слід потурбуватися про примусову циркуляцію повітря. Для цього можуть підійти стаціонарні та переносні вентилятори. На сьогодні їх вартість становить близько 1500 грн за штуку, відтак 2 таких вентилятори можуть забезпечити ефективною циркуляцією повітря в теплиці на 50 соток. Примусова циркуляція не тільки наганяє в теплицю свіже повітря, вона змішує холодне повітря біля приземного слою з гарячим під куполом. Це дозволяє уникнути температурного шоку рослин, покращити їх фотосинтез та усунути надлишкову вологу з листових пластин.

Встановлення сіток на теплицю - це непростий та відповідальний процес. Аби він був успішним, потрібно чітко дотримуватись рекомендацій фахівців та бути уважним до температури та вологості повітря у теплиці, а також вести контроль популяції шкідників за допомогою клейових пасток.

Якщо вам цікава інформація про антимоскітні сітки, ви можете написати нам, щоб отримати контакти постачальників.