За офіційними даними у Кам'янсько-Дніпровському районі більше 2 000 га землі зайняті теплицями. Разом вони виробляють близько 500 тисяч тонн огірків та помідорів на рік! Ринок збуту - актуальне питання для жителів цього регіону, оскільки від успішності реалізації продукції залежить добробут кожної родини у Кам'янсько-Дніпровському районі.

У вересні 2017 року тут відкрилася перша в Україні пакувальна свіжа платформа, робота якої спрямована на експорт свіжих овочів та фруктів.

Ідея створення пакувальної свіжої платформи належить керівнику компанії «Агрокоін» Андрію Чорному, який багато років займається вирощуванням овочів закритого ґрунту та має великий досвід торгівлі. Рік тому Андрій Чорний підготував бізнес-план, який схвалили і підтримали менеджери Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, що працює на півдні України за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади та Менонітської Асоціації Економічного Розвитку (MEDA). З травня 2017 року, в рамках реалізації програми зустрічних грантів UHBDP, «Агрокоін» почав будівництво й оснащення платформи. Програма зустрічних грантів працює за моделлю співфінансування, згідно якої більшу частину коштів вкладає саме підприємство.

«Сама доля звела мене з Проектом UHBDP. Невеликий досвід реалізації продукції в Європу показав, що регіону потрібна така платформа, іноземний споживач пред'являє високі вимоги до якості та виду товару. Продукція повинна бути однорідною та охолодженою перед транспортуванням, - говорить Андрій Чорний. - Провели багато роботи, в деякі моменти здавалося, що це непідйомна ноша, багато разів опускалися руки, хотілося все кинути, відкласти на потім, але Проект підтримував та направляв. Завдяки командній грі, допомоги з боку канадських партнерів проект відбувся».

Про те, що відкриття такого об'єкта в Україні важливо для розвитку плодоовочевого бізнесу, свідчить увага з боку великих трейдерів, провідних торгових мереж України, представники яких приїхали в с. Водяне подивитися потужності об'єкта й обговорити можливості співпраці.

Плідна робота та підтримка спеціалістів Проекту дає свої результати у 2018 році Андрей Чорний сформував та відправив тестову партію огірка у торгівельну мережу Германії. Також продовжує роботу з єкспорту продукціїї до Літви та Беларусі.

«Ми хочемо працювати на зовнішній ринок. Там є потреба іншої якості продукції, інші об’єми. Ми прийняли чітке рішення працювати легально. За останній рік ми чітко побачили результати – ми досягли значно більшого, ніж у 2017 році. На даний час ми активно працюємо над механізмом легальної роботи з невеликими фермерськими господарствами в Україні».

Великою допомогою для розвитку бізнесу Андрія Чорного став бізнес тур «Робота пакувальних платформ Туреччини» де вся команда пакувальної платформи «Agrocoin» за підтримки Проекту UHBDP змогли познайомитися з технологіями вирощування, упаковкою, післязбиральною доработкою та внутрішніми операційними процесами на пакувальних будинках. Після поїздки Андрій побудував сортувальну лінію, завдяки якій сировина перетворюється в готовий продукт. Змінив систему обліку оплати робітникам, ввів погодинну оплату праці. Так як в основному на упаковці та сортуванні працюють жінки, це стало значною фінансовою допомогою для жителів Кам'янко-Дніпровського району, де проживають робітники Платформи. Також Андрій ввів систему ідентифікації пакувальників товару - тепер кожен пакувальник кладе в ящик з продукцією стікер з позначенням часу і партії виробництва.

«Нам ще належить багато чого зробити. Отже, якість продукції поки оцінюється візуально. У планах робота з постачальниками продукції - для цього компанія наймає професійного агронома, який буде консультувати малих та середніх виробників щодо питань живлення і захисту рослин, щоб формувати товарні партії відмінної якості. Кваліфіковані менеджери продовжують працювати з великими іноземними трейдерами».

ЛОЦМАН В ЕКСПОРТНОМУ МОРІ

У Запорізькій області за підтримки UHBDP відкрили Пакувальну свіжу платформу

З висоти пташиного польоту земельКам’янського району Запорізької області майже не видно. Всі ділянки, на яких можливо вирощувати, накриті плівкою. Тут на березі Каховського моря на відстані близько 40 км  весь простір заповнений теплицями. За офіційними даними в цьому регіоні понад 2000 га землі зайняті «грінхаусами». В них виробляють близько 500 тисяч тонн огірків та помідорів в рік! У селі Водяне, наприклад, більше 2 тисяч дворів і в кожному (!) є хоча б одна, а частіше набагато більше плівкових теплиць. А поруч Велика Знам’янка і Кам’янка-Дніпровська - теж під плівкою. М’які кліматичні умови, ґрунт з великим вмістом піску і невичерпне джерело водних ресурсів - Каховське море - сприяють отриманню відмінних урожаїв під плівкою з ранньої весни до пізньої осені.

22 вересня 2017 року у селі Водяне відкрито першу в Україні пакувальну свіжу платформа, яку побудувала компанія Андрія Чорного «Агрокоін» за фінансової підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, що фінансується Міністерством міжнародних справ Канади і Менонітською асоціацією економічного розвитку MEDA. Не виключено, що цей день увійде в історію не тільки Запоріжчини, але і всієї України. Відтепер місцевим тепличникам можна не переживати про те, куди збувати продукцію, де шукати трейдера. Платформа вже приймає овочі закритого ґрунту високої якості. Їх сортують, складають у міцну тару, складають на піддонах і охолоджують. Так формується товарна партія продукції обсягом 18 тонн, яку в рефрижераторі можна доставити в будь-яку точку Європи. Водянська пакувальна свіжа платформа - це той потужний локомотив, який прокладає дорогу на нові прибуткові ринки свіжих овочів і фруктів країн Європейського Союзу і не тільки.

Андрій Чорний - спадковий плодоовочівник і добре знає, що мало виростити, потрібно знати, кому, куди продати. Колись 50 відсотків овочів, вироблених в Кам’янка-Дніпровському районі, реалізовувалися в північно-східних регіонах країни, в Криму. Тепер тепличники шукають нові ринки збуту для довгострокового співробітництва

- Сама доля звела мене з канадським проектом. Невеликий досвід реалізації продукції в Європу показав, що регіону потрібна така платформа, оскільки іноземний споживач висуває високі вимоги до якості і виду товару. Продукція повинна бути однорідною і охолодженої перед транспортуванням, - говорить Андрій Чорний. - Ми зробили багато роботи, щоб побудувати платформу, в деякі моменти здавалося, що це непідйомна ноша, часто опускалися руки, хотілося все кинути, відкласти на потім, але проект підтримував, направляв. Завдяки командній грі, допомоги з боку канадських партнерів цей проект відбувся.

Пакувальна платформа є першою чергою Логістичного центра з агрегації плодоовочевої продукції, що зараз здатна приймати і обробляти до 80 тонн овочів на добу. На будівельні роботи з реконструкції старого АТП пішло трохи більше 4 місяців. Приміщення переобладнано і оснащено сучасним холодильним, ваговим, вантажним обладнанням, системою кондиціонування і системою озонування для дезінфекції приміщень.

Пакувальна платформа розділена на кілька температурних зон, дозволяє управляти технологічними і операційними складськими процесами з максимальною економією електроенергії. На платформі передбачено шість під’їзних воріт: двоє воріт призначені для приймання продукції дрібних фермерів, ще два блоки обладнані Естакадний майданчиками, термодверями і перевантажувальними тамбурами для відправки товару партіями по 18-19 тонн, третій блок складу відділений термоперегородкою і обладнаний холодильними агрегатами для швидкого охолодження зібраних в теплиці овочів.

Старший менеджер «Агрокоін» Володимир Вишняков з гордістю демонструє переваги нового об’єкта. Склад площею 850 кв. м здатний вмістити близько 80 тонн продукції. Тут відбувається прийом овочів, причому, розмір партії не має значення, від 10 кг до 10 тонн, головне, щоб продукція була якісною. Температура повітря в складському приміщенні і в літню спеку не вище 20˚С. Тут овочі сортують, пакують в якісну тару, складають на піддони. Електрокар перевозить партію в холодильник для швидкого охолодження до температури 5˚С, щоб зберегти якість свіжої плодоовочевої продукції, продовжити термін її реалізації і транспортувати без втрат. 18 тонн продукції охолоджуються протягом 5 годин. Коли товарна партія готова до відправки, фура під’їжджає до рамки, температура між холодильником і фурою вирівнюється, і партія вантажиться в рефрижератор.

- Специфіка нашого району така, що виробництво вже налагоджено, а реалізація ускладнена. Незручно в гаражних умовах в ручному режимі готувати продукцію до відправки. Дрібні виробники не в змозі самостійно сформувати і відправити великий обсяг якісного товару, а партії в 500, 1000 кг великим трейдерам нецікаві, - пояснює Володимир Вишняков. - Платформа, якщо потрібно, може працювати в режимі нон-стоп і в добу відправляти замовникам 3-4 рефрижератора. Ринок України в змозі поглинати продукцію району, але експорт виробникам вигідніше, і вони готові вирощувати якісну конкурентоспроможну продукцію.

Руслан Кінащук - один з великих виробників тепличних овочів в с. Водяне, він всіляко підтримував свого колегу Андрія Чорного в реалізації проекту, розуміючи, що робота Пакувальної платформи внесе стабільність в тепличний бізнес.

- Поява такої платформи для нас, тепличників, - це інша ціна, можливість зберігання продукції, постійний збут і гора клопоту з плечей. Нам залишається тільки виростити овочі, дотримуючись певних норм, які може виконати будь-який, - переконаний Руслан Кінащук.

За словами менеджера Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва Дмитра Ніколаєва, для UHBDP рішення потримати такий проект - це виклик, тому що тут виробляється майже 500 тисяч тонн овочів на рік, і реалізувати ці тепличні овочі - складне завдання. 

- Платформа дозволить фермерам з Кам’янсько-Дніпровського району експортувати свою продукцію в інші країни. Цей об’єкт - тільки перший етап глобального проекту, який є у Андрія Чорного. Потрібно пройти сертифікацію, Андрій вже замислюється над подальшим розвитком свого бізнесу. Ми не говоримо, що робити, ми консультуємо, допомагаємо і будемо допомагати далі, - зазначає Дмитро Ніколаєв під час відкриття платформи.

Нік Рамзінг, міжнародний менеджер проектів MEDA, зазначає, що інвестиції в цей об’єкт з боку Канадського уряду - це внесок в розвиток місцевого регіону, внесок в розвиток місцевої громади. Нік висловлює надію на те, що цей об’єкт допоможе розвитку не тільки району, а й регіону в цілому. Представлена ​​бізнес-модель - це модель розвитку не одного фермера, це модель, яка дозволяє малим і середнім виробникам бути частиною експортного процесу. Платформа відповідає всім вимогам для того, щоб тепличники могли експортувати свою продукцію по каналу, який створив Андрій Чорний разом з проектом UHBDP. 

- UHBDP і MEDA дуже раді, що такий проект сьогодні відкривається тут. Ми раді спостерігати, як росте бізнес Андрія, і тому, що його ідея реалізована. Все це відбулося завдяки нашій грантовій програмі, і це прекрасний приклад бізнес-моделі, яку ми хочемо бачити в Україні. Ми дуже раді, що завдяки цьому об’єкту відкриваються можливості не тільки для Андрія, але і для малих і середніх виробників, які зможуть завдяки консолідації своїх зусиль виходити на нові ринки збуту. Можливості об’єкта - передпродажна підготовка продукції і її продаж. Те, що ви бачите перед собою - серйозний крок з розвитку ринку, ми раді, що ОДА підтримує такі кроки, такі проекти, є також інші отримувачі гранту в Запорізькій області. Ми сподіваємося, що цей об’єкт допоможе розвитку як села, так і регіону в цілому. Ми бажаємо добробуту і процвітання цьому регіону, а також тим дрібним і середнім виробникам, які тут працюють, - підкреслює Нік Рамзінг.

Пакувальна платформа - це необхідний елемент холодної ланцюжка, ланцюжка безпеки і сертифікації для післяурожайної доробки продукції і підготовки свіжих овочів закритого ґрунту до експорту. Андрій Чорний каже, що усвідомлює, наскільки важкий процес має бути, щоб налагодити і запустити всі процеси. 20-30 відсотків виробників вже працюють з платформою. Якщо раніше кожен не міг забезпечити дотримання європейських вимог і особливо температурного режиму, то завдяки роботі платформі якість і стандарти будуть витримані. На думку Андрій Чорного, експортні поставки зможуть компенсувати втрачені ринки збуту протягом 2 років.

- Я докладу всіх зусиль, щоб це запрацювало і приносило плоди нашому регіону. Сьогодні просто перерізали стрічку, робота почнеться в найближчі дні. Нам ще належить багато чого зробити, - підкреслює керівник «Агрокоін».

Отже, якість овочів поки оцінюється візуально, в планах - робота з постачальниками продукції. Для цього компанія наймає професійного агронома, який буде консультувати малих і середніх виробників з питань живлення і захисту рослин, щоб формувати товарні партії відмінної якості. Кваліфіковані менеджери приступлять до роботи в іноземними великими трейдерами.

- Андрій Чорний і його однодумці наполегливо шукають шляхи для української продукції на зовнішньому ринку та намагаються приєднатися до нього, приймаючи до виконання всі вимоги і правила плодоовочевого бізнесу Європи, - пояснює Сергій Потапов, менеджер з розвитку плодоовочевого ринку UHBDP. - З відкриттям платформи Кам’янсько-Дніпровський район Запорізької області зробив перший впевнений крок до ринків з високою доданою вартістю. Завдяки пакувальній свіжій платформі для агрегації плодоовочевої продукції дрібні і середні виробники теж отримали можливість стати важливою складовою ланцюгів поставок і вийти на прибуткові ринки збуту. Так, попереду ще багато викликів, але участь професіоналів, яким, безумовно, є Андрій Чорний, у створенні сучасної плодоовочевої інфраструктури дає надію на більш сталий розвиток регіону в цілому.

У 2017 році в Запорізькій області планується відкриття ще одного об’єкту, будівництво і оснащення якого підтримав Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва.

- Ми намагаємося, щоб таких об’єктів було якомога більше в усіх регіонах. У нас є подібний об’єкт в Одеській області. Є компанія, яка отримала підтримку з боку проекту, в Херсонській області.  Ми розширюємо географію, намагаємося створити якомога більше подібних точок зростання. Такі проекти допомагають не тільки розвитку регіону, а й розвитку місцевої громади. Ми постійно шукаємо людей, які активні, здатні об’єднати навколо себе інших, людей, які думають не тільки про розвиток власного бізнесу, а й про розвиток місцевої громади, - підкреслює менеджер UHBDP Дмитро Ніколаєв.

Історія

Промо