Мед та продукти бджільництва можуть реалізовуватися як органічні, якщо правила органічного виробництва виконувалися протягом щонайменше одного року. Про це розповів Олександр Гера, спеціаліст з сертифікації «Органік Стандарт», під час конференції Сертифікація в галузях: рослинництво, бджільництво, переробка.

Взагалі-то 80 пасік в Україні зараз проходить процес органічної сертифікації, вони переважно розташовані в Миколаївській і Луганській областях. З урожаю 2019 року було експортовано 300 тонн органічного меду.

Що ж таке органічна пасіка? В радіусі 3 км від такої пасіки джерела нектару та пилку мають складатися головним чином (>75 %) з: органічно вирощуваних культур і/або дикоросів, і/або культур, до яких застосовуються методи незначного впливу на довкілля, які не можуть вплинути на органічний статус продукції бджільництва.

Вулики органічної пасіки повинні бути з природних матеріалів, з розділеними секціями для меду та для розплоду. У вулику застосовують лише природні продукти, такі як прополіс, віск і рослинні олії. Дозволяється заміняти 10% бджолиних маток і рою неорганічними матками і роєм на рік, за умови, що матки та робочі бджоли поміщаються в вулики зі стільниками або вощиною, які мають органічне походження. Походження маток має бути документоване. Заборонено обрізання крил у бджолиних маток.

Годівля дозволяється органічним медом, органічним цукровим сиропом або органічним цукром, лише якщо виживання бджіл є під загрозою у зв’язку з кліматичними умовами, і лише в термін між останнім відкачуванням меду і за 15 днів до початку наступного періоду медозбору. Забороняється знищення трутнів.

Цикл воску має бути замкнений. Віск заміняється постійно власним воском з печаток меду. Віск з печаток має бути окремо перероблений для використання в нових вуликах. Заміна воску має бути документована та підтверджена аналізами. Віск може бути сертифікований після повної заміни, яка триває 3-5 років. Для сертифікації віск має бути вільний від залишків варроацидів.

Заборонено відкачувати мед зі стільників з розплодом, а також застосовувати хімічно синтезовані репеленти в ході відкачування меду. Нагрівання меду не заборонено, але не вище 40°C, щоб не руйнувати важливі ензими.

Боротьба з Varroa destructor має на увазі використання тільки дозволених речовин: мурашина кислота, молочна, оцтова і щавлева кислота, а також ментол, тимол, евкаліптол або камфора та ефіри природного походження.

Для запилювання можна мати органічні і неорганічні бджільницькі підрозділи в одному господарстві, але треба виконувати всі правила органічного виробництва, за винятком положень щодо розміщення пасік. У цьому випадку продукція не може реалізовуватися як органічна.

Головне питання: навіщо органічний мед виробникові? Ціна! Мед з позначкою органік в Україні коштує в 2 рази вище, а за кордоном й того більше.