Вирощування лікарських рослин треба починати з визначення ринку збуту та покупця. Про це каже директор НВП "Фітоком" Ігор Корнєв, який має досвід вирощування лікарських рослин понад 30 років.

- Спочатку зважте свої сили. Що ви хочете? Що ви можете? Який у вас є інструмент, чи можна його пристосувати до обробки тих чи інших лікарських рослин, виходячи з кліматичних умов? Необхідно зрозуміти і те, куди ви продасте сировину. Заздалегідь отримайте вимоги до сировини, домовтеся з покупцем про все у деталях.

Скільки можна заробити на 1 га, вирощуючи трави? Про це запитували учасники конференції "Український трав'яний бізнес" керівника НВП "Фітоком".

- Скільки заробляють на зернових? Близько 12 тисяч гривен з га. На травах можна і більше 50 тисяч гривень, за умови, що ви будете працювати та маєте певну інфраструктуру, можна й невелику, але правильну. Чим вище ступінь переробки, тим вищий дохід, - говорить Ігор Корнєв. - Якщо ви зберете з 1 га 1 тонну кореня ехінацеї, то заробите 200 тисяч грн. Якщо вам вдалося зібрати ще близько 4 тонн трави ехінацеї, це реальні результати, і по 1 долару за кілограм продали, то дохід з га ще вище. Якщо ви почнете переробку, доходи множте на 5, але ми ж її не почнемо, бо немає технологій. Органічне вирощування трав може принести і в 2 рази більше прибутку, ніж традиційне, це залежить від сировини.

Ігор Корнєв рекомендував починати трав'яний бізнес, виходячи з власних можливостей.

- Що б ми могли зробити з того, що ні зробить інший? - міркував я на початку шляху. - Ми б могли зібрати 100-150 чоловік на одному полі, за добу помити до 50 тонн сировини. Тому і вирощуємо ми то, що потрібно мити. Дуже важливо розраховувати свої можливості з сушки.

На думку Ігоря Корнєва, 30-40 відсотків прибутку за підсумками року - нормально. Якщо виходить більше, то слава Богу. Знаю, буває і 500%. Секрет стабільності бізнесу, як запевняє експерт, у наявності контрактів і договорів.

- Корінь ехінацеї цього року не в ціні, але я знаю, куди продавати, у мене укладені контракти. Це той випадок, коли мені заплатять більше, ніж на ринку, але наступного року можу отримати менше, ніж на ринку. Але, якщо дивитися на цикл 7 років, то при стабільних каналах збуту виробник все одно виграє, - зазначає Ігор Корнєв.