Які небезпеки веде за собою постійне вирощування одних й тих самих культур на колишній ділянці – дізнайтеся у нашій статті.  

В попередніх випусках увага приділялася різноманітним методам захисту рослин за допомогою технологій, що є дружніми до навколишнього середовища. Та потрібно зазначити головне: будь яка активність, спрямована на захист майбутнього врожаю, є реакцією фермера на вже створені сприятливі умови для розвитку патогенів. Тому, поговоримо саме про причини виникнення цих сприятливих умов для розвитку хвороб і шкідників. Мова піде про необхідність сівозмін.

Попередньо ця тема вже була висвітлена у цій статті, тому для розуміння наступного матеріалу радимо ознайомитися з посиланням.

Розглянемо об'єктивні причини, які говорять про безумовну практичну користь і необхідність сівозміни в овочевому господарстві.

Основні причини «втоми» ґрунтів:

  1. Накопичення патогенних організмів. Якщо впродовж довгого часу висаджувати на одне й те саме місце, наприклад, картоплю, то на цій ділянці неминуче буде збільшуватися кількість колорадських жуків і вірусної фітофтори. Це вірно також з іншими культурами. Постійне вирощування тих самих овочів із сезону в сезон призводить до підвищення ризику появи шкідливих мух, кореневих та листових нематод, гнилі та інших небажаних гостей.
  2. Накопичення токсинів. Ще одна причина, яка говорить про необхідність овочевої сівозміни – це токсичні виділення, які можуть поширюватися через коріння рослин – коліни. Багато овочевих культур дуже чутливі саме до своїх власних токсинів. Якщо продовжити саджати їх на одному місці, то врожаї з кожним роком стануть все гірше і гірше, навіть не дивлячись на відсутність шкідників та хвороб. Так, наприклад, найбільш чутливі до своїх кореневих виділень – шпинат та буряк. Трохи легше на них реагують петрушка, редька, редиска, селера, морква і гарбузові культури. Найменше страждають від колін кукурудза, цибуля-порей і бобові культури. Багато токсинів залишається на помідорових, огіркових, морквяних і капустяних грядках.
  3. Потреба в харчуванні. Запас поживних речовин на ділянці не безмежний, особливо якщо органічна речовина не вноситься у вигляді добрив, у той час як кожна рослина має свої вимоги до поживних речовин. Тому дуже важливо знати, «хто є хто», щоб відстежувати стан тієї чи іншої грядки. Так, якщо висаджувати на одне і те ж місце родинні рослини, то вони за кілька років «висмокчуть» з ґрунту все необхідне для росту, виснаживши запас поживних елементів. Як наслідок – врожайність впаде.

Усі ці фактори в сукупності дають так зване стомлення ґрунту. Боротися з цим можна і потрібно. Найефективніший засіб – це створити сівозміну овочів у вашому господарстві.

Для того, щоб описані вище жахи не стали реальністю на Вашій ділянці, досить пам'ятати і дотримуватися трьох простих правил сівозміни, які ми опишемо у наступній статті.