Вони знищать шкідливих комах, які не тільки можуть харчуватися рослинами, а й бути вектором перенесення вірусів та грибків. В цій статті наведено 10 порад як залучити потрібних комах у ваш сад чи город!

1. Дослідіть вашу ділянку

Якщо ви хочете, щоб корисні комахи з’явилися у вашому саду, одним із перших завдань буде визначити, які комахи є корисні а які шкідливими. Наше дослідження показує, що більшість фермерів знають своїх шкідників, але як щодо корисної біоти? При вивченні корисних комах, у вас з’явиться певне співвідношення між дружніми та шкідливими комахами у вашому господарстві. Приклади корисних комах наведені у цій статті. Огляд деяких шкідників разом з їх життєвим циклом ми проведемо у наступних статтях.

2. Будьте уважні до «гарячих точок»

Звичайно, деякі корисні комахи будуть «патрулювати» ваші рослини протягом усього дня, щоб з'їсти шкідливих комах, проте інші схильні ховатися під землею протягом дня і з’являються лише вночі. Потрібно потурбуватися про наявність місць існування таких комах. На цю тему є корисна попередня стаття про домівки для комах.

3. Потурбуйтеся про вологу

Як і людина, комахи повинні пити, щоб залишитися активними. Тому переконайтеся, що для вашої допоміжної «армії» є достатньо води. Якщо у вас вже є спринклерна система, то крапель на листях рослин повинно бути достатньо. В іншому випадку ви можете залишити невелику миску або блюдце поруч з місцем існування комах, щоб ваші нові помічники могли отримувати вологу.

4. Висадіть рослини атрактанти

Ви можете заманити корисних комах у ваш сад, вирощуючи певні рослини або овочі. Вони називаються рослинами-атрактантами, і їх дуже багато. Деякі чудові рішення - такі як соняшник, амарант, меліса лікарська, часник, петрушка вже давно застосовуються на теренах України. Висаджуючи ці рослини у вашому господарстві, корисні комахи будуть приваблюватись на запах та захищатимуть ваш сад.

5. Зробіть бар’єр

Досвідчені агрономи стверджують, що створення кордону сприятливих для комах рослин по периметру вашого саду - це чудовий спосіб залучити та зберігати своїх помічників – корисних комах. Наприклад, ідеально підходять для висадки та створення барьеру, кукурудзяні культури чи багаторічні насадження голонасінних – туї, ялини, модрини. Вони також продукують фітонциди що знищують патогенні організми. Цей метод звісно підходить для невеликих господарств, оскільки обсадити великі поля на сотні гектарів навряд чи буде економічно доцільним варіантом.

6. Придбайте ентомофагів

Якщо у вас є чимало проблем, пов'язаних зі шкідливими комахами у саду, вам знадобиться «швидка допомога». Ви можете придбати комах, від онлайн-постачальника або місцевого магазину. Це хороший спосіб почати, якщо вам невдається залучити корисних комах самостійно. Крім того консультанти допоможуть вам підібрати оптимальне співвідношення ентомофагів, відповідно до ваших шкідників.

7. Не виполюйте всі свої бур'яни

Якщо ви садівник з багаторічним стажем та великим господарством, ця пропозиція може здатися дивною. Проте видалити всі бур’яни на довгий строк наврядчи можливо, без застосувння токсичних гербіцидів. Залишаючи декілька бур'янів, ви збільшуєте різноманітність рослин у вашому саді, що дасть вам більше шансів на приваблення корисних комах.

8. Замінити токсичні пестициди безпечнішими

Навіть органічні пестициди та біопрепарати можуть завдати шкоди корисним комахам, тому для того, щоб підтримувати баланс у вашому саду, вам доведеться знизити пестицидне навантаження або замінити його на еквівалентні агрохімікати 4 класу токсичності. Таким чином, ви зможете зберегти популяції корисних комах живими. Наразі, списки пестицидів ви можете переглянути за цим посиланням.

9. Залучіть бджіл

Бджоли та осмії - це чудовий вибір корисних комах для введення у ваш сад. Вони можуть допомогти покращити запилення ваших рослин. Вони потребують відповідних домівок, про що вже йшлося у попередній статті.

10. Дайте їм спокій

Якщо ви використовуєте електричні світлові пастки, це може наробити більше шкоди ніж користі. У таких пастках гинуть багато корисних комах, тому їх краще використовувати тільки  біля житлових приміщень, подалі від садів та городів. Розміщуйте феромонні та клейові пастки подалі від місць існування ваших комах.

Секретний метод. Залучити корисних комах можна за допомогою спеціальних атрактантів, які приваблюють дружніх комах. Для цього розробляються спеціальні феромонні комплекси, які можна придбати в інтернеті та розмістити у своєму господарстві. Якщо ця інформація актуальна, напишіть в коментарі і ми висвітлимо цю інформацію в наступних випусках.